Aktualności

Światowy Dzień Przedsiębiorczości Kobiet 2015

Data wydarzenia: 19 listopada 2015

Dzień 19 listopada został oficjalnie ogłoszony Dniem Przedsiębiorczości Kobiet (Women’s Entrepreneurship Day – w skrócie WED).

Women's Entrepreneurship Daywww.womenseday.org

Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła, że każdego roku ten dzień zadedykowany będzie przedsiębiorczym kobietom, które są właścicielkami lub współwłaścicielkami firm, w szczególności firm rodzinnych, lub które dopiero planują swoją karierę zawodową polegającą na prowadzeniu własnej firmy.

Dzień Przedsiębiorczości Kobiet to okazja do celebrowania przedsiębiorczych kobiet, a jednocześnie zwrócenie uwagi, dlaczego warto inwestować w przedsiębiorczość kobiet.

Główne wydarzenia z okazji Dnia Przedsiębiorczości Kobiet odbyły się 19 listopada 2015 r. w Nowym Jorku, w siedzibie ONZ i były transmitowane oraz udostępnione do obejrzenia na oficjalnej stronie internetowej ONZ.

Światowy Dzień Przedsiębiorczości Kobiet był w tym dniu po raz pierwszy obchodzony również w Polsce, m.in.:

 • w Warszawie – inauguracja fundacji Black Butterflies Ewy Minge i pokaz najnowszej kolekcji haute couture. W Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbył się pokaz najnowszej kolekcji haute couture najbardziej rozpoznawalnej polskiej projektantki na świecie. Uroczystość uświetnił koncert Blue Cafe. Partnerem tego wydarzenia był sponsor naszej fundacji – firma MODO Domy Mody
 • w Warszawie – otwarcie nowej siedziby KobietaPrzedsiębiorcza.com Marii Jolanty Dakowskiej oraz wernisaż obrazów Lucyny Machowskiej
  Fotoreportaż na stronie KobietaPrzedsiębiorcza.com
 • w Katowicach – specjalna Sesja ŚWIATOWY DZIEŃ PRZEDSIĘBIORCZOŚCI KOBIET zorganizowana przez Marszałka Województwa Śląskiego oraz Rektora Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach
  Fotoreportaż na stronie Uniwersytetu Śląskiego

Inicjatywa Women’s Entrepreneurship Day (WED) to jednak nie tylko jeden dzień w roku, ale światowy ruch społeczny promujący przedsiębiorczość wśród kobiet, którego głównymi organizatorami są liderzy zmian w USA, w partnerstwie z ONZ oraz Departamentem Stanu USA.

Misją WED jest promowanie i wspieranie przedsiębiorczych kobiet, poprzez zmobilizowanie i zaangażowanie zarówno kobiet jak i mężczyzn na całym świecie do bezinteresownego dzielenia się swoimi doświadczeniami i wiedzą oraz poświecenia swojego czasu i finansów (Talent, Time, Treasure).

Warto dodać, że w środę 2 grudnia 2015 r. inicjatywa WED była szczególnie promowana za pośrednictwem nowoczesnych technologii i mediów społecznościowych, pod hasłem #WomenWOW (Women Wednesday).

Urszula Ciołeszyńska – Prezes Zarządu Fundacji Ambasada Przedsiębiorczości Kobiet, została zaproszona do współpracy i upoważniona do reprezentowaniu WED w Polsce jako Ambasador Światowego Dnia Przedsiębiorczości Kobiet (WED World Ambassador in Poland) i jest tym samym członkiem międzynarodowego zespołu WED World Ambassadors 2015 (www.womenseday.org/wed-world-ambassadors).

Zapraszamy do odwiedzenia oficjalnej strony Women’s Entrepreneurship Day (www.womenseday.org) oraz profilu Facebook i Twitter. Dodatkowo zamieszczamy prezentacje – PDF 1 i PDF 2 oraz krótką notkę prasową PDF 3 do pobrania.

 • Kobiety to ponad połowa populacji na świecie, ale mniej niż ⅓ liczby przedsiębiorców – dlatego kobiety stanowią dużą część niewykorzystanego potencjału przedsiębiorczości na świecie.
 • Przedsiębiorczość kobiet nadaje sens ekonomii, to dzięki kobietom biznes ma sens. Startują z mniejszym wkładem finansowym i rzadziej bankrutują.
 • Kobiety inwestują 90% swoich dochodów we własne rodziny i lokalną społeczność poprzez wybieranie lepszych szkół dla swoich dzieci, lepszej opieki zdrowotnej i zdrowszej żywności. Mężczyźni natomiast inwestują jedynie 30% – 40% swoich dochodów we własne rodziny.
 • Kobiety decydują o wydatkach konsumpcyjnych o wartości 20 bilionów USD, co stanowi około 70% wartości wszystkich zakupów na świecie.

Projekty

 • e-BRIDGE
 • Europejski Kongres MŚP
 • Dzień Przedsiębiorczości Kobiet
 • Women Entrepreneurship Platform
 • Million Women Mentors
 • Kobieta Przedsiębiorcza.com