Polska Sieć Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet

Polska Sieć Ambasadorów Przedsiębiorczości KobietPolska Sieć Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet jest wzorowana na Europejskiej Sieci Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet i skupia Panie, które odnoszą sukcesy prowadząc swoje firmy i angażują się w pozabiznesową działalność społeczną.

Misją Ambasadora Przedsiębiorczości Kobiet w Polsce jest służyć własnym przykładem i promować przedsiębiorczość, innowacyjność i nową świadomość niezbędną dla rozwoju nowoczesnej gospodarki. Promujemy dobre wzorce zgodnie z naszym hasłem Potrafisz osiągać sukcesy – bądź wzorem dla innych.

Główne cele projektu Polska Sieć Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet:

 1. Współpraca gospodarcza
 2. Edukacja
 3. Inspiracja
 4. Promowanie kultury przedsiębiorczości i etyki w biznesie oraz dobrego wizerunku przedsiębiorców jako twórców miejsc pracy i osób rozwijających gospodarkę

Fundacja Ambasada Przedsiębiorczości Kobiet we współpracy z Klubem Przedsiębiorców i Ekspertów działającym przy Zarządzie Krajowym Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego w Warszawie organizują co roku nominacje kolejnych Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet, wybieranych spośród grona najbardziej przedsiębiorczych Pań, które podejmą wyzwanie wspierania i inspirowania innych osób do zakładania swoich własnych firm. Polska Sieć Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet rozwija się na terenie całej Polski. Ambasadorki mogą być inspiracją i wzorem dla innych osób, które chcą rozwijać własną firmę lub dopiero planują swoją karierę zawodową polegającą na prowadzeniu własnej firmy.

Kryteria wyboru Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet:

 • Prowadzi własną firmę (ma doświadczenie w zarządzaniu) i przestrzega standardy etyczne w biznesie.
 • Posiada cechy lidera, jest aktywna społecznie i chce dzielić się wiedzą i doświadczeniami.
 • Potwierdzi zamiar zaangażowania się w popularyzację idei przedsiębiorczości wśród kobiet i pomoże co najmniej jednej osobie rozwijać własną firmę.

Sieć Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet skupia Panie, które pochodzą z różnych miejscowości na terenie całej Polski, prowadzą działalność w różnorodnych branżach, ich firmy są różnej wielkości, posiadają różne doświadczenia zawodowe i są w różnym wieku.

Mając na celu promowanie dobrego wizerunku przedsiębiorców, Ambasador Przedsiębiorczości Kobiet zobowiązany jest przestrzegać zapisów Kodeksu Etycznego Ambasadora Przedsiębiorczości Kobiet oraz eksponować ten kodeks wszędzie, gdzie uzna to za stosowne. Pełny tekst w PDF do pobrania.

Inauguracja Polskiej Sieci Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet połączona z uroczystym wręczeniem certyfikatów dla pierwszych 100 Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet odbyła się dokładnie w rocznicę uchwalenia przez Parlament Europejski rezolucji w sprawie przedsiębiorczości kobiet w MŚP.

 • 13 wrzesień 2012 r. Warszawa – 100 Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet 2012
 • 16 wrzesień 2013 r. Katowice – 100 Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet 2013
 • 19 wrzesień 2014 r. Warszawa – 100 Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet 2014
 • 19 listopad 2015 r. on-line – 100 Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet 2015

Dzień 19 listopada został oficjalnie ogłoszony Światowym Dniem Przedsiębiorczości Kobiet. Od 2015 r. to właśnie w tym dniu każdego roku przyjmowani będą nowi Ambasadorzy Przedsiębiorczości Kobiet.

Polska Sieć Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet rozwija się na arenie międzynarodowej – do współpracy zapraszamy również osoby z poza Polski. Fundacja Ambasada Przedsiębiorczości Kobiet we współpracy z Regionalną Izbą Gospodarczą w Katowicach, która jest głównym organizatorem Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, każdego roku przyznaje tytuły Honorowego Ambasadora Polskiej Sieci Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet.

Zapraszamy do współpracy wyjątkowe Panie, które prowadzą z sukcesem działalność na rzecz wspierania przedsiębiorczości kobiet w różnych krajach, przyznając im certyfikat i tytuł Honorowego Ambasadora Polskiej Sieci Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet. Uroczyste wręczenie certyfikatów dla Honorowych Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet odbywa się w ramach Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach.

Misją Honorowego Ambasadora jest służyć własnym przykładem i promować przedsiębiorczość wśród kobiet, dzielić się dobrymi praktykami w naszych krajach oraz wspierać kobiety, które prowadzącą własne firmy i rozwijają działalność na rynkach międzynarodowych.

Tegoroczna uroczystość przyznawania certyfikatów Honorowego Ambasadora Polskiej Sieci Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet 2015 odbyła się podczas V Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach, w dniu 12 października 2015 r. W czasie Sesji Inauguracyjnej w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach uhonorowane zostały panie:

 • Sophie Le Ray – Inicjatorka i Organizatorka Światowego Forum Gospodarczego Women in Leadership, Prezes NASEBA Group (Zjednoczone Emiraty Arabskie)
 • Anjum Malik – Założycielka i Dyrektor Zarządzający Amerykańskiej Izby Gospodarczej ALHAMBRA (USA)
 • dr Ewa Piacentile – Wiceprezes Polsko-Amerykańskiej Izby Gospodarczej Florydy i obu Ameryk, Prezes Międzynarodowego Instytutu Kultury Polskiej w Padwie, Wiceprezes Unii Stowarzyszeń Polsko-Włoskich (Włochy)

Obecnie Polska Sieć Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet współpracuje z 22 Honorowymi Ambasadorami Przedsiębiorczości z następujących krajów: Belgia, Chorwacja, Czarnogóra, Czechy, Indie, Irlandia, Norwegia, Rosja, Rumunia, Słowenia, Tajlandia, Wielka Brytania, Włochy, Stany Zjednoczone, Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Warto dodać, że przedsięwzięcie związane z promocją przedsiębiorczości kobiet zostało zapoczątkowane w 2009 r. przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości w ramach projektu “Kobiety Kobietom”, który był elementem międzynarodowego projektu Komisji Europejskiej inaugurującego w Polsce Europejską Sieć Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet. Efektem tego europejskiego projektu jest powstanie Fundacji Ambasada Przedsiębiorczości Kobiet, która przeniosła na polski grunt tą inicjatywę jako Polską Sieć Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet. Celowość powyższych działań potwierdzona została w “Rezolucji Parlamentu Europejskiego w sprawie przedsiębiorczości kobiet w małych i średnich przedsiębiorstwach z dnia 13 września 2011 r.” oraz w dokumencie Komisji Europejskiej “PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ 2020 – Plan działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w Europie do 2020 r.“, który ma na celu rozwój potencjału przedsiębiorczości w Europie, zlikwidowanie istniejących przeszkód i zrewolucjonizowanie kultury przedsiębiorczości. Postrzeganie przedsiębiorców jako twórców miejsc pracy i osób rozwijających gospodarkę, a także docenianie ich sukcesów, to jedno z kluczowych zadań do realizacji w ramach tego dokumentu.

100 Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet 2014

Uroczyste wręczenie certyfikatów dla 100 Ambasadorek Przedsiębiorczości Kobiet 2014 odbyło się 9 września 2014 r. w czasie Gali Przedsiębiorczości i Innowacji w Warszawie. Wręczenie certyfikatów Honorowego Ambasadora Polskiej Sieci Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet 2014 odbyło się podczas IV Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach, w dniu 22 września 2014 r. Zobacz więcej …

100 Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet 2013

Uroczyste wręczenie certyfikatów dla 100 Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet 2013 odbyło się 16 września 2013 r. w czasie III Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw w Katowicach. Zobacz więcej …

100 Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet 2012

Oficjalna inauguracja Sieci Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet w Polsce odbyła się 13 września 2012 r. – tego dnia wręczono certyfikaty stu pierwszym Ambasadorom Przedsiębiorczości Kobiet w Polsce. Zobacz więcej …

Nasze publikacje

Katalog “Polska Sieć Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet 2014”

Katalog “Polska Sieć Ambasadorów Przedsiębiorczości Kobiet 2012 – 2013”

Projekty

 • e-BRIDGE
 • Europejski Kongres MŚP
 • Dzień Przedsiębiorczości Kobiet
 • Women Entrepreneurship Platform
 • Million Women Mentors
 • Kobieta Przedsiębiorcza.com